Dofinansowanie na pompę ciepła w nowym budynku - Moje Ciepło

Dofinansowanie na pompę ciepła w nowym budynku - Moje Ciepło

Temat domu niskoenergetycznego staje się coraz bardziej popularny. Pompa ciepła w parze z instalacją fotowoltaiczną to nie tylko ekologia ale zarazem oszczędność i podwyższenie jakości życia użytkowników. Obecnie otwarty jest program „Czyste Powietrze”. Dotację mogą otrzymać jedynie osoby dokonujące termomodernizacji. Dla inwestorów budujących dom od podstaw niestety program ten nie przysługuje. Dobrą wiadomością jest to, że w tym roku 2022, zasady się zmienią. Poprzednie przedsięwzięcie zastąpi nowy program „Moje Ciepło”.


Program „Moje Ciepło”.

Program umożliwi dofinansowanie kosztów inwestycji w ramach budowy nowych domów. Przewidziane są dopłaty do montażu oraz zakupu układów z pompą ciepła  w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym. Dzięki temu nowy program będzie uzupełniał poprzedni „Czyste Powietrze”.

Program „Moje Ciepło” kierowany jest do osób fizycznych, którymi są właściciele lub współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych lub budynków mieszkalnych.

Dotacja udzielana przez NFOŚiGW będzie na poziomie 30% kosztów kwalifikowanych projektu. Oczywiście będzie to zależne od rodzaju użytej pompy ciepła. Kwota maksymalnego dofinansowania to 21 tys. zł dla pomp gruntowych oraz 7 tys. zł dla pomp powietrznych, kwoty odnoszą się do jednej instalacji. Całkowity budżet przeznaczony na potrzeby projektu to 600 mln zł.

Pierwszy nabór do programu „Moje Ciepło” planowany jest na I lub II kwartał 2022 roku.
Ważną informacją jest to, że inwestorzy którzy już zainstalowali swoje pompy ciepła będą mogli również skorzystać z programu. Poniesione koszty od 1 stycznia 2021 będzie można zrefundować.