Jak czyścić klimatyzację, by działa przez lata?

Jak czyścić klimatyzację, by działa przez lata?

Klimatyzacja stała się standardem nie tylko w samochodzie, czy biurze, ale coraz częściej także w domu czy mieszkaniu. Byśmy w pełni i przez długie lata korzystali z komfortu jaki daje nam klimatyzacja, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, dzięki którym zadbamy zarówno o portfel, jak i własne zdrowie. Mowa o regularnym serwisie i czyszczeniu klimatyzatora.

Dlaczego serwis i czyszczenie klimatyzacji są tak istotne?

Regularne czyszczenie i serwis klimatyzatora to nie wymysł serwisantów czyhających na nasze ciężko zarobione pieniądze. Musimy mieć świadomość, że w klimatyzatorze zachodzą reakcje, w wyniku których wydzielane są spore ilości wilgoci, a ta z kolei jest idealnym środowiskiem dla grzybów i innych bakterii. Regularne czyszczenie klimatyzacji - conajmniej raz do roku - jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, rozwijające się w nawiewach grzyby i bakterie mogą obniżyć sprawność całego układu. Zły stan klimatyzacji nie jest też obojętny dla naszego zdrowia - szczególnie dla dróg oddechowych. Na tym punkcie szczególnie wrażliwi powinni być alergicy. Podczas wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym, w układzie gromadzą się zanieczyszczenia (pył i kurz), które dostają się do pomieszczeń wraz z wdmuchiwanym przez klimatyzator powietrzem. Nieregularnie serwisowane i czyszczone klimatyzatory gromadzą wewnątrz spore ilości nieczystości, co przekłada się na obniżoną efektywność, większy pobór prądu, głośność pracy i nieprzyjemnych zapach. W ostateczności klimatyzator może przestać spełniać swoją funkcję, czyli przestać chłodzić.

Nasi instalatorzy zalecają dokonywanie serwisu conajmniej raz do roku, choć najlepiej gdybyśmy robili to dwa razy cześciej - na przełomie marca i kwietnia czyli przed sezonem, oraz w okolicach września/października kiedy przestajemy korzystać z klimatyzacji. W ramach wizyty serwisant sprawdzi filtry, skraplacze, parownik, sterowniki, układy, przewody oraz izolację. Samodzielnie natomiast możemy wyczyścić filtry i zewnętrzne zabrudzenia klimatyzatora.

Czyszczenie filtrów klimatyzatora

Częścią klimatyzatora, do której powietrze wpada w pierwszej kolejności jest filtr. Jego zadaniem jest separowanie kurzu i pyłków od klimatyzowanego powietrza. Zabrudzony filtr sprawia, że przez układ przepływa mniej powietrza, co z kolei przekłada się na obniżoną efektywność całego układu. Filtry te mogą być jednorazowe lub wielorazowe i powinno się je wymieniać/czyścić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, choć na tą częstotliwość ma wpływ wiele czynników. Wymiany filtra możemy dokonać samodzielnie, gdyż dostęp do niego jest dosyć łatwy. Filtr jednorazowy po prostu wymieniamy, a wielorazowy czyścimy odkurzaczem lub - w przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy zmyć łagodnym strumieniem środkiem czyszczącym o neutralnym odczynie. Warto spłukać filtr także środkiem bakteriobójczym.  

Skraplacz i parownik klimatyzatora

Parownik i skraplacz to szczególnie ważne elementy klimatyzacji. Co prawda tu także możemy poradzić sobie samemu, ale z uwagi na fakt, że są to newralgiczne, wewnętrzne elementy urządzenia warto zlecić tę czynność specjaliście. O ile w przypadku czyszczenia filtra nie musimy używać silnych środków, o tyle w przypadku parownika i skraplacze zaleca się stosowanie środków bakteriobójczych na bazie zasad lub kwasów, a z tymi środkami nie ma żartów. Proces ten jest szczególnie skomplikowany w przypadku urządzeń typu multisplit, gdzie należy sprawdzić całą instalację wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku jednostek zewnętrznych często gromadzą się tam liście, śmieci a nawet ptasie pióra, a ich usuwanie nie należy do przyjemności.

Jak często wykonywać przegląd klimatyzacji?

Czysta klimatyzacja to same plusy. Regularnie serwisowany klimatyzator zużywa mniej prądu, pracuje efektywniej i będzie nam służył zdecydowanie dłużej. Jednak dużo bardziej istotny jest tu aspekt zdrowotny, a na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Zaniedbana klimatyzacja to siedlisko bakterii i grzybów, które wraz z wdmuchiwanym powietrzem dostają się do pomieszczeń i do naszych drug oddechowych.

Przegląd i konserwacja klimatyzatora powinna być dokonywana conajmniej raz w roku przez specjalistę posiadającego odpowiednie certyfikaty i kwalifikacje. Taka częstotliwość w zupełności wystarczy jeśli urządzenie jest eksploatowane wyłącznie w okresie letnim. Jeśli jednak posiadamy urządzenie, które oprócz funkcji chłodzenia posiada też funkcję ogrzewania, wentylacji czy osuszania i pracuje przez cały rok, to zaleca się serwis co pół roku. Oprócz sprawdzenia filtrów, skraplacza czy parownika, serwisant sprawdzi także ciśnienie w obiegach chłodniczych, stan olejów, obroty wentylatorów oraz szczelność i różność układu.

Warto również zwrócić uwagę na ilość przeglądów wymaganych do utrzymania gwarancji. Liczbę tą zapisaną znajdziemy w karcie gwarancyjnej. Wiele marek wymaga aby przegląd wykonywany był dwa razy w roku, nieco rzadziej możemy znaleźć zapis o jednym przeglądzie w roku dla utrzymania gwarancji.