Klimatyzacja w domu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Klimatyzacja w domu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Branża klimatyzacji i wentylacji (HVAC) w Polsce od kilku lat notuje wzrosty. Na ten trend bez wątpienia największy wpływ mają dwa czynniki: ocieplający się klimat i coraz lepsza kondycja finansowa Polaków. Montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja, dlatego warto się do niej dobrze przygotować.

Klimatyzowane biura, centra handlowe czy miejsca użyteczności publicznej stały się standardem. Powoli staje się nim także klimatyzowany dom czy mieszkanie, a potwierdzają to dane spływające z rynku. Klimatyzacja domowa to najprężniej rozwijająca się grupa spośród całej branży HVAC.

Nie wykluczone, że i Ty stoisz przed wyborem odpowiedniego urządzenia do swojego domu lub mieszkania i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przed zaproszeniem ekipy montażowej.
Oto kilka wskazówek.

Dobry projekt klimatyzacji to podstawa

Niby wszyscy o tym wiemy, a jednak nadal jest to jeden z najczęściej pomijanych etapów. Optymalny projekt klimatyzacji do domu lub mieszkania jest tak samo ważny jak projekt samego domu. Warto poświęcić na to czas i pieniądze, a na pewno zyskamy na komforcie i rachunkach za prąd. Pierwszym krokiem jest wybór firmy, której powierzymy stworzenie projektu, dobór odpowiednich klimatyzatorów i ich montaż. Większość firm w Polsce zajmuje się kompleksową obsługą i takie rozwiązanie rekomendujemy. Unikniemy wtedy niepotrzebnych zgrzytów i zrzucania odpowiedzialności na innych. Przy wyborze wykonawcy oczywiście warto wziąć pod uwagę jego ceny i porównać je z konkurencją, ale priorytetem powinno być dla nas doświadczenie.

Popyt na klimatyzację domową rośnie, więc i firm oferujących takie usługi jest na rynku coraz więcej i taki stan rzeczy nie powinien nas dziwić. Poprośmy jednak o certyfikaty czy listę zrealizowanych już inwestycji, a zaoszczędzimy nie tylko na nerwach, ale także na rachunkach za prąd i kosztach serwisu. Gdy wybierzemy już wykonawcę, przyjdzie czas na wizję lokalną. W jej trakcie wykonane zostaną pomiary pomieszczeń, z których wyliczona zostanie moc niezbędna do ich schłodzenia. Na tej podstawie dział handlowy przygotowuje kosztorys, zakres i harmonogram prac.

Jaki klimatyzator wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania jest uzależniony głownie od powierzchni i ilości pomieszczeń, w których ma działać klimatyzacja domowa. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje klimatyzatorów:

  • split
  • multisplit
  • VRF

Pierwszy z nich to doskonały wybór dla tych, którzy chcą schłodzić tylko jedno pomieszczenie, np. sypialnię. W tym przypadku praca ekipy montażowej ograniczy się właściwie do zrobienia kilku dziur w ścianie i montażu dwóch urządzeń - jednego wewnątrz, a drugiego na zewnątrz, np. na balkonie. W przypadku mieszkania w bloku pamiętajmy o uzyskaniu odpowiedniej zgody od zarządcy budynku. Jeśli jednak chcemy efektywnie chłodzić całe mieszkanie lub dom, musimy zastanowić się nad klimatyzatorem typu multisplit. W tym przypadku na zewnątrz także montujemy jedno urządzenie (agregat), ale o takiej mocy, która pozwoli na obsługę kilku jednostek wewnętrznych. Te, w zależności od możliwości technicznych i naszych preferencji możemy zamontować w suficie, na ścianie czy nawet przy podłodze.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są klimatyzatory typu VRF. Łączą one w sobie kilka funkcji - oprócz chłodzenia mogą także ogrzewać, nawilżać czy osuszać pomieszczenia. Takie rozwiązanie dedykowane jest pomieszczeniom od około 100 mkw. wzwyż, przy czym nadal pracuje bardzo wydajnie i energooszczędnie. Bardziej zaawansowane systemy potrafią także podgrzewać wodę użytkową, a wiosną lub jesienią zasilać np. ogrzewanie podłogowe.
Bez względu na to, które z powyższych rozwiązań wybierzemy, pracą domowej klimatyzacji możemy sterować za pomocą pilota, sterowników na ścianie czy dedykowanej aplikacji mobilnej.
Instalatorzy Grupy Instal w oparciu o swoje doświadczenie zaproponują Ci kilka rozwiązań, odpowiedzą na pytania i wątpliwości, a kiedy wszystko będzie jasne, można przystąpić do samej instalacji.

Najpierw montaż klimatyzacji - potem jej serwis

Montaż domowej klimatyzacji zazwyczaj trwa od kilku godzin do nawet kilku dni - wszystko zależy od wielkości samej instalacji. Dwupokojowe mieszkanie to dla doświadczonych instalatorów kwestia jednego, może dwóch dni. Jednak na komfortową temperaturę latem w sporej wielkości domu jednorodzinnym poczekamy nawet tydzień.

Klimatyzacja domowa jest jak samochód - nie wystarczy ją jedynie kupić i zainstalować, lecz trzeba o nią dbać. Regularne serwisowanie (zwyczajowo po zakończeniu okresu letniego) zapewni nam bezproblemową pracę i komfort na długie lata.