Musisz to wiedzieć o pompach ciepła!

Musisz to wiedzieć o pompach ciepła!

Jeśli zainteresował Cię ten wpis poświęcony pompom ciepła, to z pewnością stoisz przed wyborem źródła ogrzewania, albo już przed wyborem samej pompy ciepła. Nasi handlowcy i instalatorzy służą Ci pomocą w dobrze pompy dostosowanej do Twoich potrzeb i warunków zabudowy, jednak zapoznaj się proszę z poniższym wpisem, który wyjaśni Ci kilka podstawowych zagadnień na temat pomp ciepła.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy możemy podzielić na kilka rodzajów, jednak dla Ciebie na 95% najodpowiedniejsza będzie pompa powietrze - woda, która będzie odbierała energię z powietrza i oddawała ją do wody, która w ciepłej postaci wypłynie z Twojego kranu, albo przepływając przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe sprawi, że w domu będzie przyjemniej. Taka pompa wyglądem przypomina klimatyzator i ma taką samą zasadę działania. Na zewnątrz domu stawia się wówczas jednostkę z wentylatorem o różnych garabytach, w zależności od mocy urządzenia, ale najmniejsze mają rozmiar starego kineskopowego telewizora :)

Pompy ciepła powietrze - woda to najtańsze pompy jeśli pod uwagę bierzemy ich zakup oraz instalację. Inne rodzaje pomp to pompy gruntowe, które ciepło biorą z ziemi lub pompy powietrze-powietrze, czyli popularne klimatyzatory.

Jeśli faktycznie chcesz zakupić pompę ciepła powietrze - woda, to staniesz przed jeszcze jednym wyborem:

  • pompa typu split
    lub
  • pompa typu monoblok.

Oba rozwiązania będą miały swoje plusy i minusy. W przypadku monobloku plusem może być to, że nie potrzebujesz uprawnień f-gazowych do zakupu urządzenia, co pozwoli Ci samodzielnie zainstalować takie urządzenie jeśli masz na ten temat pojęcie. Taka pompa nie posiada jednostki wewnętrznej, ciepła woda lub glikol (co będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku braku prądu - nie zamarznie i nie rozsadzi urządzenia) wędruje do budynku do części hydraulicznej.

pompa ciepła

Pompa ciepła typu split posiada oddzielną jednostkę wewnętrzną, wielkości mniej więcej piecyka gazowego lub lodówki. Tak wiem, to duża różnica, ale wszystko uzależnione jest od tego, czy w tą jednostkę ma być wbudowany zbiornik CWU (ciepłej wody użytkowej) czy zbiornik będzie osobno. I to właśnie w tej jednostce wewnętrznej zachodzi wymiana energii pomiędzy czynnikiem chłodniczym a wodą.

Pompa ciepła - ważne wymagania

Pompy ciepła do prawdiłowego działania potrzebują dostępu do powietrza, dlatego też jednostki te stoją na zewnąrz, aby pobrać energię z otoczenia i oddać do środka - do wody. Ważna jest odpowiednia odległość od ściany budynku, aby zapewnić agregatowi odpowiednią cyrkulację powietrza.

Agregat zewnętrznby pompy ciepła powinien być ustawiony najlepiej na specjalnie przygotowanym fundamencie. Ziemia powinna być nieco wybrana i podsypana grubym żwirem lub kamyczkami. Najtańszym rozwiązaniem będzie ustawienie agregatu na krawężnikach, co odpowiednio wysoko go umieści umożliwiając bezproblemowy odpływ skroplin z jednostki. Musisz pamiętać o tym, że podczas ogrzewania wody w Twoim domu pompa będzie wykraplała powietrze na zewnątrz, dlatego z jednostki będzie ciekła woda.

Najlepiej dla urządzenia będzie, kiedy instalacja łącząca obie jednostki będzie możliwe najkrótsza, najczęściej jednostka zewnętrzna znajduje się zaraz przy ścianie kotłowni / maszynowni.

Pompa ciepła najleppiej współpracuje z odbiornikami ciepła, które potrzebują tzw. niski parametr, czyli wodę o niskiej temperaturze rzędu 35-45°C. Zatem najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (w łazience można je zastosować na ścianach) lub odpowiednio dobrane grzejniki.

W przypadku wyboru bojlera - czyli zbiornika do magazynowania ciepłej wody - najlepiej byłoby wybrać zbiornik ze stali nierdzewnej, który w pierwotnym zakupie będzie droższy, jednak jego gwarancja będzie dwukrotnie dłuższa od zbiornika emaliowanego, a dodatkowo taki zbiornik bez problemu przetrwa powyżej 50 lat. Klienci z reguły wybierają zbiorniki o pojemności 200 lub 300l, tutaj nalezy pamiętać o odpowiedniej powierzchni wężownicy, która będzie podgrzewała wodę - pomożemy to dobrać, aby nie marnować energii.

pompa ciepła

Czy pompa ciepła to odpowiednie dla mnie rozwiązanie?

Koszt zakupu pompy ciepła z montażem to wydatek ok 15-25 tys zł. Koszt jest mocno uwarunkowany powierzchnią do ogrzania oraz liczbą mieszkańców, którzy będą korzystali z wody, a także przyłączeniami jakie są przygotowane w kotłowni / maszynowni. Wszystko wymaga mocno indywidualnego podejścia.

Jednak taki wydatek połączony z panelami fotowoltaicznymi da nam ogrzewanie praktycznie bezkosztowe. Odejdą stałe rachunki za przyłącze gazowe, odejdzie zamawianie paliw do ogrzewania domu. Wiele badań wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej ogrzewanie pompą ciepła to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie - jednak pompa ta musi zostać odpowiednio dobrana i skrojona na miarę.

Nasi współpracownicy chętnie przyjadą do Ciebie na niezobowiązujące spotkanie, żeby podzielić się doświadczeniem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie, które nie nadwyręży portfela, a w dłuższym czasookresie wręcz pomoże mu odzyskać siły :)

Listę oddziałów naszej Grupy znajdziesz w zakładce Kontakt - zachęcamy do skorzystania.