Dlaczego warto robić serwisowanie klimatyzacji?

Dlaczego warto robić serwisowanie klimatyzacji?

Klimatyzacja choć przynosi nam wiele korzyści i pomaga funkcjonować w upalne dni, to jednak warunki do rozmnażania bakterii ma idealne.

Jedną z bakterii, która rozwija się w klimatyzacjach jest legionella zwana także chorobą legionistów. Współcześnie najczęściej występuje w różnego typu klimatyzacjach np. biurowych, hotelowych czy nawet samochodowych, jednak występuje nie tylko tam. Może pojawiać się w środowiskach wilgotnych, w których temperatura wody wynosi od 20 do 50 stopni Celsjusza.  Pomylić ją można z typowymi objawami grypy lub zapaleniem płuc (gorączka, kaszel, bóle mięśni, zaburzenia oddychania). Nie należy ona do chorób groźnych, ale tylko dla osób z prawidłowym układem odpornościowym. Jej zachorowalność przy kontakcie z bakterią  szacuje się na 5%, z czego 5 do 20% chorych umiera.

 

 

Wielu właścicieli bagatelizuje serwisowanie klimatyzacji - to niestety podstawowy błąd.

 

Ochrona klimatyzacji powinna odbywać się na kilku poziomach.

Już na samym początku jej projektowania należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie urządzeń. Podczas normalnej eksploatacji należy zwracać uwagę przede wszystkim na utrzymanie odpowiedniej wilgotności przepływającego powietrza, aby zapobiec gromadzeniu się obrostów biologicznych na urządzeniach.

 

Najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest utrzymanie instalacji w odpowiednim stanie higienicznym. W tym celu przeprowadzać należy podstawowe kontrole okresowe stanu technicznego instalacji oraz na bieżąco wymieniać zepsute części i regularnie przeprowadzać dezynfekcję - przede wszystkim zapobiegać i usuwać kamień i korozję. Zaleca się aby przeglądów połączonych z czyszczeniem i odkażaniem wykonywać 2 razy do roku najlepiej wiosną i jesienią.

Co ważne trzeba wybrać odpowiedni preparat do dezynfekcji i zwrócić uwagę na kilka właściwości:

 

  1. zwalczanie szerokiej gamy drobnoustrojów
  2. bezpieczeństwo dla zdrowia i nietoksyczność
  3. bezpieczeństwo dla środowiska
  4. bezpieczeństwo dla urządzeń i materiałów z których jest wykonana klimatyzacja
  5. brak konieczności spłukiwania, co przyśpieszy dezynfekcję.

 

Choć bakterie towarzyszą nam od zawsze, a wzrost zapotrzebowania na klimatyzację cały czas rośnie, co wiąże się ze wzrostem zachorowań, to czy na pewno musimy rezygnować z klimatyzacji i innych udogodnień? - Z pewnością nie! Jeśli tylko zadbamy o prawidłowe użytkowanie i będziemy regularnie kontrolować stan naszego urządzenia, to możemy cieszyć się wspaniałym wynalazkiem ułatwiającym nam funkcjonowanie.