Klimatyzacja - jak jej używać by nie szkodziła zdrowiu?

Klimatyzacja - jak jej używać by nie szkodziła zdrowiu?

Klimatyzacja w domu lub biurze to ogromny komfort, a jej posiadacze mogą uważać się szczęściarzy. Kiedy z nieba leje się żar, powiew chłodnego powietrza przynosi ulgę i sprawia, że funkcjonujemy bardziej efektywnie. Żeby jednak klimatyzacja była dla nas przyjemnością, a nie źródłem problemów, musimy wiedzieć jak z niej korzystać.

Temperatury w miesiącach letnich w Polsce coraz częściej przekraczają 30 stopni Celsjusza i potrafią utrzymywać się na tym poziomie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Klimatyzowane biura i samochody to już standard, a coraz częściej staje się nim także klimatyzacja w domu czy mieszkaniu. Jak z niej korzystać by przynosiła ulgę i komfort a nie problemy zdrowotne? Oto kilka rad od specjalistów Grupy Instal.

Nie przesadzaj z temperaturą nawiewu klimatyzatora

To chyba najczęściej popełniany błąd osób korzystających z klimatyzacji w domu, biurze i w samochodzie. Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 20 stopni Celsjusza, łatwo ulegamy pokusie szybkiego ochłodzenia i ustawiamy klimatyzację na minimalna temperaturę. Jak w wielu dziedzinach życia, tak i w tym przypadku najważniejszy jest umiar, szczególnie jeśli często wchodzimy i wychodzimy z klimatyzowanych pomieszczeń. Nasi instalatorzy zgodnie uznali, że najlepsza dla naszego zdrowia różnica temperatur pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a klimatyzowanym pomieszczeniem to 6 stopni Celsjusza. Te zalecenia nie wzięły się znikąd - 6 stopni różnicy to zakres z jakim radzi sobie układ termoregulacji ciała człowieka. Większe różnice najpewniej skończą się przeziębieniem.

Czy to jednak oznacza, że jeśli na zewnątrz termometry pokazują 36 stopni, to mamy ustawić klimatyzację w domu lub biurze na 30 stopni? Wbrew pozorom może się okazać, że to w zupełności wystarczy. Przy normalnej wilgotności powietrza obniżenie temperatury o 2 stopnie odczuwalne jest jako dwa razy chłodniej. Jeśli jednak nadal będzie Ci zbyt ciepło to obniżaj temperaturę powoli - po 1 stopniu.

Zwracaj uwagę na kierunek nawiewu klimatyzacji

Tu druga po temperaturze nawiewu najważniejsza kwestia. Częstym błędem wśród użytkowników klimatyzacji jest ustawianie nawiewu bezpośrednio na twarz, szyję, czy plecy. Często kończy się to nie tylko przeziębieniem, ale także bólami pleców czy karku.

Jeśli tylko mamy taką możliwość ustawmy nawiew klimatyzacji na sufit lub ścianę. Chłodne powietrze powinno równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu. Każdy klimatyzator ma funkcję elektronicznej regulacji ustawienia żaluzji, więc wystarczy jedno kliknięcie a unikniemy bolesnych i problematycznych dolegliwości.

Klimatyzator to nie bolid - nie musi pędzić

Prędkość nawiewu ma większe znaczenie niż może nam się wydawać. Wentylator w klimatyzatorze decyduje o tym z jaką prędkością będzie poruszać się powietrze - im szybciej, tym gorzej dla nas. Zbyt duża prędkości łatwo wywoła w pomieszczeniu przeciąg, a z czym to się wiąże, to już wszyscy wiemy. Optymalna prędkość wydmuchu powietrza z klimatyzatora nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Wystarczy więc jeśli ustawisz klimatyzację w domu, biurze lub samochodzie na pozycję 1 - schładzanie potrwa trochę dłużej, ale Twojemu zdrowiu nic nie będzie grozić.

Zamknij okna i opuść żaluzje

Z klimatyzacją jest jak z lodówką - najefektywniej pracuje wtedy, kiedy do pomieszczenia nie wpada ciepłe powietrze i promienie słoneczne. Jeśli więc przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu zadbaj o to by okna i drzwi były zamknięte i aby dostawało się tam jak najmniej promieni słonecznych. Oczywiście nie dajmy się zwariować! Każde pomieszczenia trzeba czasami przewietrzyć, a przy świetle dziennym zdecydowanie lepiej się pracuje. Ważne jednak by niepotrzebnie nie nagrzewać pomieszczenia, które klimatyzator musi chłodzić. To przełoży się na nasze rachunki za prąd i pozytywnie wpłynie na środowisko.

Czyszczenie i sezonowe przeglądy klimatyzacji

I ostatnia, choć nie najmniej ważna rada - regularny serwis. Mało kto wie, że sprawnie działająca klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale także oczyszcza powietrze. By tak się jednak stało nie możemy oszczędzać na czyszczeniu i serwisie klimatyzacji - minimum raz w roku. Pamiętajmy, że powietrze przepływające na przez układ klimatyzatora ulega szybkiemu schłodzeniu, co powoduje wytrącanie się wilcowi w postaci pary wodnej. To idealne środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów, które wydmuchiwane wraz z powietrzem mogą nam tylko zaszkodzić. O doznaniach zapachowych już nie wspominamy.